symbolika kolorów w chinach

Mówią, że co kraj to obyczaj – w dzisiejszym artykule opisujemy symbolikę kolorów w Chinach. Dlaczego warto się z nią zapoznać? Bo jest nieodłącznie związana z tamtejszą kulturą biznesu. Poznanie ich może być pomocne w osiągnięciu biznesowego sukcesu w rozmowach i negocjacjach z potencjalnymi kontrahentami, partnerami handlowymi oraz dostawcami. 

Znaczenie kolorów w Chinach w kontekście Teorii Pięciu Elementów

Czym jest Teoria Pięciu Elementów? To pradawna, bo stworzona na bazie nauk Konfucjusza w 221 r. p.n.e., teoria. Według jej założeń podstawą funkcjonowania świata stanowi Pięć Elementów, czyli:

  • drzewo (drewno)
  • ogień
  • ziemia 
  • metal
  • woda

Teoria Pięciu Elementów odcisnęła piętno na kulturę Chin – także jeśli chodzi o dominujące w niej kolory. Powyższych pięć elementów nieodłącznie wiąże się z następującymi barwami: czerwoną, żółtą, białą, czarną i niebieską. 

Znaczenie kolorów w Chinach 

Jakie jest znaczenie kolorów w Chinach i czy różni się od tego w Polsce? Czerwony kolor ma pozytywne konotacje – w tej barwie są na przykład uliczne latarnie, a także koperty wypełnione pieniędzmi, podawane podczas chińskiego Nowego Roku. Czerwień w Chinach to synonim bogactwa i szczęścia. Jak wygląda sprawa koloru żółtego? Barwa ta jest bardzo istotna dla tutejszej historii i kultury – pierwszy cesarz Chin był nazywany żółtym, a same Chiny funkcjonują niekiedy pod potoczną nazwą “żółtej ziemi”. Dwie największe chińskie rzeki to Chang Jiang (Jangcy) i Huang He (Żółta Rzeka).

Biel w Chinach to kolor śmierci i żałoby. Na pogrzebach żałobnicy noszą białe ubrania, a biała koperta – w odróżnieniu od wspomnianej powyżej czerwonej – to pieniądze przekazywane z wyrazami współczucia. Barwa zielona ma pozytywne znaczenie – symbolizuje bogactwo, nadzieję, wzrost i harmonię. Zielone są budynki restauracji i banków, a także opakowania niektórych produktów spożywczych (na przykład mleka). Kolor niebieski w Chinach także niesie ze sobą pozytywne skojarzenia, takie jak czystość, zaufanie, uzdrowienie i długowieczność.

Znaczenie kolorów w Chinach w kontekście kontaktów handlowych 

Czy warto znać znaczenie kolorów w Chinach? Każda osoba, planująca eksport lub import z Chin, powinna się zapoznać przynajmniej z podstawowymi informacjami na ten temat. Dlaczego? Żeby w trakcie biznesowych negocjacji nie popełnić kultowego faux paus – niewiedza wszak nie zwalnia z odpowiedzialności. 

Symbolika kolorów w Polsce

Także w Polsce niektóre kolory jednoznacznie kojarzą się z pewnymi zjawiskami i sytuacjami: w żałobie nosimy czerń, a biel jest symbolem niewinności. WIększość Polaków jest wyznania katolickiego – z tym kościołem także nieodłącznie wiąże się kilka kolorów. Jest nawet na to fachowa nazwa – mianowicie kolory liturgiczne i są to zieleń, fiolet, czerwień i biel.

Symbolika kolorów i ich wpływ na samopoczucie

Symbolika kolorów to jedno, ale warto napisać też co nieco o ich wpływie barw na samopoczucie. Kolor czerwony i różne jego pochodne pobudza do działania, niebieski i zielony uspokajają, a żółty i pomarańczowy poprawiają nastrój oraz dodają energii. O tym  pozytywnym działaniu świadczy m.in. szeroko stosowana chromoterapia, czyli metoda oddziaływania i leczenia kolorami, a także arteterapia, czyli terapia przez sztukę.

Similar Posts