Importowane suknie ślubne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród panien młodych. Nowoczesne kobiety nie chcą kupować kreacji za kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, nawet jeśli stać je na taki wydatek. Suknię ślubną zakłada się tylko raz, po czym wisi ona bezużytecznie w szafie i stanowi bardzo kosztowną pamiątkę. Coraz chętniej kupowane są więc znacznie tańsze, suknie ślubne z Chin.
Tradycyjna biała suknia ślubna
Wiele kobiet marzy o białej sukni ślubnej od najmłodszych lat, ponieważ to bardzo ważny element tradycyjnego ślubu. Długa i biała suknia z welonem wydaje nam się oczywistą sprawą na weselu, ale czy zawsze tak było? Okazuje się, że białe suknie są z nami zdecydowanie krócej, niż mogłoby się wydawać.
Biel stała się popularna w kulturze zachodniej od 1840 roku, po ślubie księcia Alberta. Wcześniej panny młode wybierały suknie w różnych kolorach (z wyjątkiem żałobnej czerni, a także czerwieni, która wiązana była z prostytucją). Biel stała się symbolem czystości i niewinności, a później także dziewictwa.
Co ciekawe, tradycyjne chińskie suknie ślubne są czerwone, ponieważ jest to w Chinach kolor szczęścia, dobrobytu oraz ochrony przed złymi duchami. Współcześnie jednak, również Chinki wybierają często białe suknie, szczególnie na początek ceremonii. Nierzadko zmieniają je później na czerwone kreacje.
W czasach PRL-u, polskie panny młode rezygnowały z sukni na rzecz garsonek, a nierzadko zawierały małżeństwa w codziennych, zwykłych strojach. Na ślubną modę wpłynął też styl hippisowski. Dopiero w latach 80. w Polsce powróciła moda na białą suknię ślubną i trwa do dziś.
Wystawna ceremonia vs. ślub na luzie
Ślub i wesele to niewątpliwie bardzo ważny moment w życiu. Ceremonia i następująca po niej zabawa, zwykle wiąże się z chęcią zaprezentowania się jako rodzina z najlepszej strony. Z tego powodu państwo młodzi oraz ich rodzice, dążą do jak najbardziej wystawnego przyjęcia, aby wypaść na modnych i majętnych, a ślub był prestiżowy.
Coraz więcej młodych ludzi odchodzi jednak od ekstremalnie kosztownych wesel i tego co „na pokaz”. Wszystko jest kwestią gustu – w odczuciu starszego pokolenia, suknia ślubna z Chin może stanowić pewnego rodzaju faux pas. Dla wielu młodych kobiet nie jest to jednak żaden powód do wstydu i są one dumne, że udało im się zaoszczędzić na inne cele.
Za „obciach” wiele osób uznaje natomiast wypożyczanie sukien, ponieważ nie chcą denerwować się podczas tego wyjątkowego dnia czy śnieżnobiała suknia nie pobrudzi się lub delikatny materiał nie ulegnie uszkodzeniu. Takich problemów nie mamy, jeśli suknia ślubna nie jest zbyt kosztowna.
Suknie ślubne z Chin – ich zalety i wady
Suknie ślubne z Chin są tanie, a wybór jest ogromny i dlatego cieszą się one wielkim zainteresowaniem. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że panna młoda nie ma możliwości przymierzenia sukni przed zakupem, a ewentualny zwrot jest zwykle zupełnie nieopłacalny lub niemożliwy. Istnieje ryzyko, że suknia nie będzie pasowała do figury, rozmiar azjatycki będzie nieadekwatny do europejskiego lub też kreacja okaże się nieco inna niż na fotografii.
Jak uniknąć rozczarowania?
- Zamów suknię z dużym marginesem czasowym, ponieważ mogą zdarzyć się opóźnienia w imporcie, problemy przy odprawie celnej, itp.
- Przygotuj się na poprawki krawieckie. Nie spodziewaj się, że suknia będzie pasowała idealnie do Twojej sylwetki, bo możesz się zawieść. Koszt poprawek nie jest zwykle wysoki.
- Załóż najgorszy scenariusz i opracuj „plan B”. Zawsze istnieje możliwość, że suknia zaginie w transporcie lub ulegnie uszkodzeniu, choć oczywiście takie sytuacje zdarzają się rzadko. Na wszelki wypadek weź pod uwagę, że coś pójdzie nie tak, aby oszczędzić sobie nerwów i szukania sukni ślubnej niedługo przed uroczystością.
- Rozważ zamówienie kilku sukien ślubnych – i tak wyjdzie taniej, niż suknia z polskiego salonu, a będziesz miała możliwość wybrania najlepszej.
Suknie ślubne z Chin vs polskie suknie ślubne
Suknie ślubne z Chin górują pod kątem ceny, a także szerokiej oferty i liczby krojów, fasonów, kolorów. W cenie jednej polskiej sukni ślubnej na chińskiej stronie można znaleźć dwie lub nawet trzy: na ślub, poprawiny, a nawet drugą suknię ślubną (coraz więcej kobiet decyduje się na przebranie się w czasie uroczystości np. po północy). Fasony polskich sukni ślubnych są znacznie bardziej okrojone, a ich ceny dużo wyższe. Wiele par planuje ślub miesiące a nawet lata przed datą tej uroczystości (nawet 2-3 lata przed tym wielkim dniem). Nie ma więc obawy, że suknie z Chin nie zdążą dojść na czas lub – jeśli wymagają poprawek krawieckich – krawcowa nie wyrobi się z tym zadaniem. Na suknie ślubne z Chin – oraz modele o innych fasonach – obowiązuje stawka celna 12%. Ponieważ ich ceny są bardzo atrakcyjne, nawet kilkukrotnie niższe niż polskie suknie ślubne, dlatego niektórzy polscy przedsiębiorcy decydują się na ich import i odsprzedaż w Polsce.
Suknie ślubne z Chin i stawki cła
Na suknie ślubne z Chin obowiązują przeróżne stawki cła – zależą one od tego, o jaki dokładnie rodzaj produktu chodzi. Aktualne taryfy i stawki można sprawdzać w bazie ISZTAR lub TARIC, my przedstawiamy kilka wybranych przykładów:
- suknie ślubne z bawełny, dzianin syntetycznych, materiałów syntetycznych – 12%
- welony z dzianiny – 12%
- welony z włókna syntetycznego – 8%
- księgi gości – 0%
- gadżety okolicznościowe – 2,7%
- koszule męskie z bawełny 12%
- garnitury – 12%
Potrzebujesz pomocy w imporcie sukien ślubnych z Chin?
Jeśli nie masz doświadczenia w sprowadzaniu towarów z Azji, chętnie pomożemy! Dopełnimy za Ciebie wszelkich formalności, jeśli skorzystasz z naszej usługi kompleksowego importu z Chin. Zapraszamy do kontaktu: biuro@discolm.pl
4 Comments