ile wynosi cło z chin

Ile wynosi cło z Chin? Temat ten obrósł w wiele mitów. Wiele osób odwodzi od siebie myśli o imporcie z Chin, bojąc się wysokich opłat. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Okazuje się, że wcale nie muszą być one odstraszające! Oczywiście trzeba wiedzieć, że cło z Chin, czyli opłata celna za przewóz towarów przez granicę celną, obowiązuje i zawsze trzeba być na nie przygotowanym. Jednak nie jest ona tak wysoka, żeby nie opłacało się importować towarów z Chin. Nie musimy się bać tych opłat, jeśli tylko odpowiednio wszystko przeprowadzimy. Cło z Chin nie musi być zaskakującą – pod kątem swojej wysokości – niespodzianką. Wystarczy wiedzieć, ile wynosi cło z Chin i jak je obliczyć. 

W jakich celach pobierane jest cło?

Cło – z Chin czy innych krajów – pobierane jest, by zwiększyć wpływy do budżetu państwa, do którego sprowadzany jest towar. Istnienie tej należności jest także uwarunkowane tym, by ochronić lokalnych wytwórców i producentów przed tańszą zagraniczną konkurencją. Szacuje się, że cło na towary przywożone do wszystkich państw Unii Europejskiej stanowi 14% całkowitego budżetu tej wspólnoty – liczba ta potwierdza jak wiele towarów jest importowanych i jak duża jest skala tego przedsięwzięcia oraz poziom zysków.  

Cło z Chin – podstawowe informacje

O cle z Chin można rozprawiać godzinami – przedstawiamy podstawowe, ale bardzo ważne informacje na ich temat, które przydadzą się szczególnie początkującym importerom lub osobom, które dopiero planują rozpoczęcie działalności zarobkowej w tym obszarze. Ile wynosi cło z Chin? Cło z Chin i jego stawka jest dokładnie taka sama we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Cło nie obowiązuje na przesyłki wysyłane w obrębie krajów unijnych i przewożenia towarów z jednego kraju EU do drugiego – np. z Polski do Niemiec czy z Francji do Włoch. Kraje unijne łączy Unia Celna, która ma na celu ułatwienie handlu pomiędzy poszczególnymi państwami, należącymi do tej wspólnoty. Wszystkie państwa unijne stosują te same taryfy celne dla towarów przywożonych na ich terytorium z zagranicy, a żadnych taryf na rynku wewnętrznym. Ponieważ Chiny nie należą do Unii Europejskiej, dlatego każdy, kto planuje stamtąd import towarów, powinien zapoznać się bliżej z tematem cła z Chin i wysokości tej należności. 

Ile wynosi cło z Chin?

Na początku, zanim odpowiemy na pytanie, ile wynosi cło z Chin, trzeba zaznaczyć, że cło –  tak samo jak podatek VAT – jest opłatą obowiązkową. Tego rodzaju opłata celna jest nakładana na produkty importowane, także te z Chin. Cło pozwala na to, aby produkty zostały dopuszczone do obrotu na rynku w Polsce. Jeśli chodzi o wysokość tej opłaty, to nie jest ona stała na wszystkie produkty. Cło może wynosić 0% wartości towarów (np. na elektronikę, taką jak smartfony czy tablety), ale także 50% wartości towaru (więcej na ten temat można przeczytać we wpisie o cle dumpingowym) . Jak widać rozbieżność jest ogromna. Jednak dobra informacja jest taka, że najpopularniejsze towary importowane z Chin oscylują w dolnej granicy tych opłat i często nie przekraczają pułapu maksymalnie kilku procent.

Jak obliczyć cło z Chin?

Zazwyczaj – tak i tym razem – największą pomocą będzie Internet. Ta skarbnica wiedzy zawiera nie tylko tabele opłat celnych za różne produkty, ale nawet specjalny kalkulator cła! Zacznijmy jednak od pierwszego sposobu. Wystarczy poszukać w Internecie tabel opłat celnych na obowiązujący rok. Trzeba także zaznaczyć, że interesuje nas cło z Chin. 

Jak obliczyć cło z Chin? Poznaj ISZTAR

Druga opcja, jak obliczyć cło z Chin, jest jeszcze prostsza. Wystarczy skorzystać z kalkulatora na stronie https://isztar.mf.gov.pl. To rządowa przeglądarka taryf Isztar, czyli Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej (obecnie jest to wersja ISZTAR4). W wyszukiwarce na stronie wybieramy odpowiedni kraj, z którego chcemy rozpocząć import. Następnie należy podać wagę towaru (netto i brutto) oraz określić jego wartość w odpowiedniej walucie. A sam koniec należy podać specjalny kod produktu, który chcemy importować. To najbardziej skomplikowany element, gdyż musimy ten kod znaleźć. Jest ich bardzo, bardzo dużo, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie cyfry. Kody importowe znajdziemy w Isztar a także na stronie Unii Celnej UE.

Jak obliczyć cło z Chin? Poznaj Taric

Poza systemem ISZTAR, który jest nieco staromodny i mało intuicyjny, do obliczania cła z Chin polecamy system Taric, dostępny pod tym adresem: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl

Taric to skrót od TARif Intégré Communautaire, czyli Zintegrowanej Taryfy Wspólnot Europejskich. To system integrujący wszelkie ustalenia prawne państw należących do Unii Europejskiej. Taric zawiera te same informacje o cle z Chin co ISZTAR, jednak szata graficzna jest zdecydowanie bardziej przejrzysta, a przeszukiwanie taryf wygodniejsze.

System Taric jest wygodny w użyciu i przejrzysty.

O przewalutowaniu

Istotną informacją nie tylko w tym, ile wynosi cło z Chin, ale i całym działaniu odprawy celnej, jest także przewalutowanie. Nawet jeśli za towar płacimy w obcej walucie, to przy opłacaniu cła obowiązuje nasza polska waluta. Innymi słowy: nawet jeśli wartość towaru jest podana w innej walucie (dolarach czy juanach chińskich), to podczas odprawy celnej wartość należności zostanie przeliczona na polski złoty według obowiązującego średniego kursu  danego miesiąca. Najczęściej przewalutowanie następuje z USD na PLN. Przy odprawie celnej należy też pamiętać o posiadaniu dokumentów potwierdzających wartość sprowadzanych produktów. Takie zaświadczenie (fakturę) wystawia dostawca w Chinach.

Od jakiej kwoty jest naliczane cło?

Warto także wiedzieć o sytuacjach, w których importer nie ponosi opłaty celnej. Cło – od jakiej kwoty jest naliczane? W 2021 roku należność ta jest naliczana w momencie, gdy wartości towaru są większe niż 150 euro, a towar nie jest zamawiany przez przedsiębiorcę, a przez osobę prywatną. Zwolnione z cła z Chin są także próbki przesyłane od producenta lub dostawcy (próbki takie muszą zostać oznakowane jako próbka lub pozbawione cech sprzedażowych). Jednak wyjątkiem od reguły są alkohole, wyroby tytoniowe oraz perfumy. Warto też sprawdzić listę produktów w ISZTAR, których cło jest na poziomie 0%. 

Zmiany w przepisach od lipca 2021 roku

Od 1 lipca 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które nakładają na kupujących  podatek od wszystkich zakupów z chińskich platform handlowych. We wszystkich krajach UE – także w Polsce – zlikwidowane zostało zwolnienie z VAT-u od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro (około 100 złotych). Eksperci z Ministerstwa FInansów ostrożnie szacują, że w związku z tą nowelizacją ceny przesyłek mogą wzrosnąć nawet o 20%. 

Cło z Chin w 2023 roku – czy szykują się zmiany? 

Każdy, kto importuje lub eksportuje towary z krajów UE lub niezrzeszonych w tej wspólnocie, powinien trzymać rękę na pulsie i śledzić zmiany przepisów. Jakie aktualnie szykują się nowelizacje w temacie cła z Chin i nie tylko stamtąd? Jedną z istotniejszych jest system zawieszeń ceł. Dla kogo jest on przeznaczony? Unijnych importerów i producentów, którzy sprowadzają spoza UE komponenty, surowce lub półprodukty, które nie są produkowane w UE w ogóle lub w wystarczających ilościach. Nowe przepisy celne UE przewidują też inne mechanizmy, obniżające zobowiązania celne importerów (np. procedura uszlachetniania czynnego i wspomniany wcześniej  mechanizm zawieszeń i kontyngentów taryfowych).

Similar Posts