Dużo mówi się o importowaniu najróżniejszych towarów z Chin. Owszem – jest to bardzo opłacalne i warto zainteresować się tym tematem. Jednak sprowadzanie stamtąd asortymentu nie jest tak proste, jak może nam się wydawać. Szczególnie nasze pierwsze kroki w tej działalności mogą przysporzyć wiele problemów. Aby nie zrazić się początkowymi trudnościami, warto poznać podstawy na temat importowania produktów z Chin. Dziś zajmiemy się tematem rejestru BDO – co to jest? Kto musi się zarejestrować w BDO? Aż wreszcie jaki BDO ma związek z importem?
BDO – co to jest?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie postawione w nagłówku, czyli BDO – co to jest, najpierw rozwiniemy ten tajemniczo brzmiący skrót. BDO to nic innego jak Baza Danych Odpadowych. Pełna nazwa systemu brzmi Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami. Całość składa się z kilku działów. System teleinformatyczny BDO to połączenie rejestru BDO i modułów sprawozdawczości i ewidencji. Pierwszy element działa już od 2018 roku, z kolei drugi został wprowadzony dopiero w 2020. Przed powstaniem modułów działał rejestr prowadzony przez GIOŚ – Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Cały system ma na celu większą kontrolę państwa nad odpadami. Pozwala on na uniknięcie nieprawidłowości w funkcjonowaniu gospodarki. Wiele rzeczy możemy łatwo załatwić przez Internet, gdyż wszystkie bazy są w nim dostępne.
Kto musi się zarejestrować w BDO?
Przepisy na temat tego, kto musi się zarejestrować w BDO, są precyzyjne i wymieniają 3 grupy takich osób:
- Wytwarzających odpady oraz prowadzących ich ewidencję
- Wprowadzających na polskie terytorium określone grupy produktów, takie jak smary, baterie, akumulatory czy sprzęt elektryczny i elektroniczny
- Produkujący, importujący lub nabywający wewnątrzwspólnotowo opakowania lub towary w opakowaniach
BDO – kto musi się rejestrować? Wymienione powyżej jednostki, ale jak zwykle i w tym wypadku są wyjątki. Nie każdy przedsiębiorca, wytwarzający odpady, musi się zarejestrować w tej bazie. Jeśli nie przekracza dozwolonych limitów lub wytwarza odpady opakowaniowe, czyli niekomunalne, nie musi tego robić. Jest to wiele małych przedsiębiorstw.
Rejestr BDO w kontekście importowania
Rodzi się zatem pytanie – jaki wpływ ma rejestr BDO na sprowadzanie towarów z Chin? Otóż każda osoba, będąca importerem określonych rodzajów towarów do Polski, musi znaleźć się w rejestrze BDO i jest odpowiedzialna za prowadzenie w tym systemie ewidencji i sprawozdawczości odpadów. Tyczy się to sprowadzania na polski rynek produktów, takich jak: opakowania, produkty w opakowaniach, akumulatory, baterie, opony, oleje smarowe, pojazdy oraz sprzęt elektroniczny i elektryczny. We wszystkich tych przypadkach jesteśmy zobowiązani do zapisania się w rejestrze BDO. Jak to zrobić?
Rejestracja BDO przez internet
Jak wiele innych formalności, także rejestracja BDO przez internet jest możliwa. Jak wygląda ta czynność? Jest bardzo prosta, wygodna i bezpieczna – wystarczy za pośrednictwem strony internetowej: www.bdo.mos.gov.pl złożyć rejestrowany formularz elektroniczny za pośrednictwem strony internetowej:
Jak wygląda zgłoszenie do rejestru BDO?
Jak wygląda zgłoszenie do rejestru BDO? Jest to kilkuetapowy proces. Krok pierwszy to uiszczenie opłaty rejestrowej. Odpowiednią sumę wpłacamy na rachunek odpowiedniego Urzędu Wojewódzkiego. Opłata nie jest jednorazowa i należy ją ponawiać corocznie. Wynosi ona 100 lub 300 zł. Po jej uiszczeniu i zapisaniu dowodu wpłaty przechodzi na stronę internetową www.biznes.gov.pl. Tutaj możemy wszystko załatwić bez wychodzenia z domu. Wypełniamy stosowany wniosek, dołączamy dowód wpłaty oraz ewentualne dodatkowe dokumenty. Jakie? Dodatkowe dokumenty muszą złożyć importerzy zajmujący się elektroniką i sprzętem elektrycznym. Po przesłaniu wniosku Urząd ma 7 dni na sprawdzenie jego poprawności. W przypadku niezgodności prześle do nas informację z prośbą, o ponowne przesłanie dokumentów.
Warto wiedzieć, że jeśli u importera zajdą zmiany w danych, to ma on 30 dni na ich zaktualizowanie. Gdy zamykamy firmę, mamy 14 dni na poinformowanie o tym urzędu poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Cała procedura zgłoszenia do rejestru BDO kończy się przyznaniem indywidualnego numeru rejestrowego. Ma on dziesięć cyfr i wydaje go marszałek danego województwa. Numer ten umieszczę się na wszelkich dokumentach i umowach.
Czy rejestracja w BDO zawsze jest konieczna?
BDO – kto się musi rejestrować? Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z importem towarów wymagających rejestracji w BDO, to zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Od prawie dekady kompleksowo zajmujemy się importem z Chin – na towar wystawiamy polską fakturę VAT i dostarczamy go pod dowolny polski adres.
Rejestr BDO – nowelizacje z 2020 i 2021 roku
Od początku 2020 roku weszła w życie ważna nowelizacja w zakresie rejestru BDO. Co się zmieniło? Wprowadzono pełną elektronizację w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów, rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami oraz sprawozdawczości. Kolejne nowelizacje w zakresie rejestru BDO weszły w życie z dniem 23 września 2021 r. Co uległo zmianie? Głównie sankcje nakładane na przedsiębiorców, którzy mimo obowiązku nie prowadzili ewidencji odpadów lub prowadzili ją, ale niezgodnie ze stanem rzeczywistym.